Jak się przygotować do wycieczki z dzieckiem?
Przemyśl cel swojej wycieczki
Mam tu na myśli kilka aspektów. Po pierwsze zastanówcie się nad pasmem górskim, w które chcecie się wybrać i nad miejscowością, w której chcecie się zatrzymać. Oczywistym jest to, że np. Tatry czy Karkonosze z Zakopanym i Szklarską Porębą na czele będą przyciągały rzesze turystów, szczególnie w wakacje i długie weekendy, więc musicie przemyśleć czy potencjalne tłumy nie będą wam przeszkadzać czy też wolelibyście jakieś zaciszne miejsce. Następnie wybierzcie nocleg – i tu znowu wszystko zależy od osobistych preferencji. Może wolicie duży hotel z pełnym wyżywieniem i animacjami a może bardziej przekonuje was prywatny apartament/pokój w niewielkim pensjonacie? My polecamy przeszukać nie tylko strony typu Booking czy nocowanie.pl, ale również szukać „palcem po mapie”, a raczej kursorem po Mapach Google, w okolicy która Was interesuje. Wiele mniejszych obiektów noclegów nie ma współpracy z wymienionymi wyżej portalami, a ich strony internetowe mogą nie zachwycać, ale za to zyskują np. ceną i lokalizacją.
Zaplanuj co chcesz zobaczyć w okolicy
Na jakie szlaki pójść i jakie szczyty zdobyć? Przeszukajcie blogi podróżnicze, grupy na Facebooku i Instagramie w poszukiwaniu nie tylko inspiracji, ale też praktycznych informacji jak wygląda szlak. Nie porywajcie się od razu z motyką na słońce, szczególnie jeśli są to wasze pierwsze górskie wędrówki. Mierzcie siły na zamiary! 🙂 Wybierzcie odpowiedni szlak do waszych możliwości i doświadczenia. Idealnym rozwiązaniem byłby wybór szlaku, który już kiedyś przeszliście bez dziecka, ale że nie żyjemy w idealnym świecie, to obejrzyjcie relacje innych podróżników na YouTube. Jest wiele filmów z wejścia w dane miejsce – to Wam pozwoli zapoznać się z trudnością i przewyższeniem w nieco bardziej „praktycznym” wymiarze. My dodatkowo staramy się wybierać trasy ze schroniskiem po drodze.

Wybierz „ środek transportu” swojego malucha
W zależności od wieku dziecka i jego mobilności możecie wybrać wózek, chustę, nosidło ergonomiczne lub turystyczne. Istnieje trochę szlaków, które są możliwe do przejechania wózkiem dziecięcym, natomiast z typowo miejską spacerówką może być Wam ciężko. Naszym zdaniem jest to jednak mocno ograniczające, a chusta/nosidło da wam większą możliwość wyboru. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie każde dziecko lubi być noszone.
W przypadku starszych dzieci, które większość drogi pokonują już na własnych nogach lub są już za ciężkie na noszenie wybierzcie po prostu krótszą trasę. Wy najlepiej znacie swoje dziecko i jego możliwości. Wybierzcie taką trasę, którą myślicie, że będzie w stanie pokonać.

Sprawdź pogodę!
Tak, wiemy, to takie oczywiste. Pamiętajcie, że w górach pogoda może zmienić się dosłownie w każdej chwili. Zawsze, nawet w słoneczny dzień, mamy w plecaku kurtki/peleryny przeciwdeszczowe i jakąś bluzę w razie ochłodzenia.
Spakuj się
Na wyjście w góry zabierzcie odpowiedni zapas wody, jedzenia i przekąsek, które dodadzą wam energii w chwilach zmęczenia. Nie zapomnijcie też o niezbędnych rzeczach dla dziecka. U nas są to zawsze: ubranka na zmianę i mokre chusteczki. Dla maluszków oczywiście zabierzcie zapas pampersów, butelkę/smoczek i ogólnie wszystko to co używacie na co dzień. Latem nie zapomnijcie o nakryciu głowy i kremie z filtrem! Zazwyczaj niezbędnym akcesorium okazuje się także powerbank.

Zachowaj spokój i naucz się odpuszczać
Góry z dzieckiem to nie wyścig ani nie czas na realizowanie swoich ambicji za wszelką cenę. Nastawcie się, że wymarzona wędrówka może wyglądać zgoła odmiennie od Waszych wyobrażeń. Dziecko niekoniecznie musi podzielać Wasze pasje! Może też być zwyczajnie głodne, zmęczone, śpiące i w konsekwencji marudne. Dajcie sobie czas – dosłownie i w przenośni. Przy planowaniu sprawdźcie czasy przejścia na mapach turystycznych i doliczcie do nich dodatkowy czas na przerwy. My zazwyczaj liczymy czas przejścia x2 🙂 Postarajcie się zachować cierpliwość (tak, wiemy, bywa trudno..), w razie potrzeby skróćcie wycieczkę i zawróćcie. Nie bójcie się rezygnować, góry zaczekają!
Życzymy Wam pięknych wędrówek i odkrywania gór na nowo – w powiększonym składzie 🙂